Vadászható vadfajok, vadászati idények
Fácán (október 1-február 28.): a területünkön található élőhelyek jórészeideális fácánnak, melyből erős önfenntartó állomány él a területen.
Vadászható récefajok (szeptember 1-január 31.): két faj vadászata jellemző a területen: a nagyobb állománnyal rendelkező tőkés récék egész évben itt tartózkodnak. A jóval kisebb létszámban előforduló, a komolyabb hidegek beálltával eltávozó csörgő réce alkalmanként színesíti a vízivad vadászat terítékét. A terület vizes élőhelye vízivad vadászati szempontból elsősorban a Vajai-tó, de második típusba tartoznak azok az ideiglenes, nagy kiterjedésű belvízfoltok, melyek a mezőgazdasági területeken az öntözés vagy az igen csapadékos időjárás következtében alakulnak ki és igen jó élőhelyet, valamint vadászati lehetőséget jelentenek.
Balkáni gerle ( augusztus 15 - február végéig) Vadászterületünkön szép számban előfordul a növénytermesztésnek köszönhetően.
Örvös galamb ( augusztus 15 - október 31) A terület adottságai miatt ugyanúgy megtalálható, mint a balkáni gerle.
Mezei nyúl (szeptember 1 - december 31.): területünkön kiváló, igen nagyszámú mezei nyúl állomány él.
Őz (bak: április 15 - szeptember 30, suta, gida : október 01 - február 28):
Területünkön igen jelentős őzállomány él, az élőhely adottságai lehetővé teszik a komoly agancssúlyt felrakó bakok elejtését. Az elejtendő bakjaink kisebb részét közösségünk földtulajdonos tagjai hozzák terítékre, nagyobbik részüket vendégvadászok ejtik el. A tarvad vadászata is népszerű tagjaink körében, de a vendégvadászok részéről is jelentős az érdeklődés.
Vaddisznó (egész évben): a vaddisznó jelenléte vadgazdálkodási, természetvédelmi, mezőgazdálkodási szempontból sem kívánatos a területen, mivel elszaporodása az apróvad- és a mezőgazdasági kultúrákra is egyaránt komoly csapást jelenthet. Ennek ellenére területünkön is egyre gyakrabban megdobogtatja a vele általában véletlenül összefutó vadászok szívét, noha jelenléte egyelőre alkalminak mondható.
Róka (egész évben), borz (június 1- február 28): a területen élő rókaállomány sűrűsége közepesnek mondható. Vadászata, egyedszámának alacsony szinten tartása fontos vadgazdálkodási, természetvédelmi és népegészségügyi érdek. Tagjaink közül sokan vadásznak rá egyéni vadászati módszerekkel, de a társas vadászatok során is jónéhány „vörösfrakkos” kerül terítékre. A borzállomány az országos tendenciát követve itt is emelkedik. Kártétele jóval kisebb a rókáénál, többnyire a kotorékozások során kerül elejtésre néhány példány.
Hírek
A Vajai ”II.Rákóczi Ferenc” VT. 2013/2014. évi apróvad vadászati ütemterve
2013.
November 02. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
November 09. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
November 16. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
November 23. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
November 30. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
December 07. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
December 14. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
December 21. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
December 22. (vasárnap) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
December 28. (szombat) fácánkakas, dúvad, mezei nyúl
2014.
Január 04. (szombat) fácánkakas, dúvad
Január 11. (szombat) fácánkakas, dúvad
Január 18. (szombat) fácánkakas, dúvad
Január 25. (szombat) fácánkakas, dúvad
Február 01. (szombat) fácánkakas, dúvad
Február 08. (szombat) fácánkakas, dúvad
Február 15. (szombat) fácánkakas, dúvad
Február 22. (szombat) fácánkakas, dúvad
Gyülekező: Vaja, Vadászház
Indulás a vadászatra: 8.30 órakor.
Vendég vadászok hívása házirend szerint történik!
A vadász és a vad találkozik, és egymásba szeretnek. A természet törvényei szerint el kéne pusztítaniuk egymást - de a szerelemben nincs jó és rossz, nincs építés és pusztítás, csak mozdulatok vannak. És a szerelem megváltoztatja a természet törvényeit.